Szanowni Państwo,
informujemy, że instytucje nadrzędne województwa śląskiego nie opracowały zamkniętego katalogu zielonych kompetencji i kwalifikacji zawodowych.
W związku z wpływającymi do nas zapytaniami o kwalifikowalność konkretnych szkoleń informujemy jak niżej:
Do projektu będą zakwalifikowane tylko karty usług rozwojowych, z których wynika, że szkolenia/studia podyplomowe prowadzą do nabycia zielonych kompetencji/kwalifikacji. W związku z czym z Karty usług powinno jasno wynikać, iż cel edukacyjny, efekty uczenia oraz zakres program umożliwiają nabycie/uzyskanie zielonych kompetencji / kwalifikacji niezbędnych do pracy w sektorze zielonej gospodarki.
Zgodnie z §5 Regulaminu naboru, który dostępny jest na naszej stronie internetowej Operator weryfikuje złożoną kartę usługi dopiero po podpisaniu umowy uczestnictwa w projekcie, w terminie do 10 dni licząc od dnia następnego po złożeniu do operatora deklaracji wyboru usług rozwojowych wraz z kartami usług przez osobę uczestniczącą w projekcie.
Zielone umiejętności – umiejętności o charakterze zawodowym lub ogólnym, niezbędne do pracy
w sektorze zielonej gospodarki, czyli takiej, która jest oparta na odnawialnych źródłach energii, nowoczesnych technologiach ukierunkowanych na niskoemisyjność i zasobooszczędność, a także na zarządzaniu środowiskowym w przedsiębiorstwach. Przyjmuje się, że zielone umiejętności to takie, które przyczyniają się do budowy „zielonej gospodarki” poprzez tworzenie „zielonych miejsc pracy”. „Zielone miejsca pracy” to te, które przyczyniają się do zachowania lub przywrócenia stanu środowiska, niezależnie od tego czy występują w tradycyjnych czy nowych rozwijających się „zielonych” sektorach. „Zielone miejsca pracy” wpływają pozytywnie na zwiększanie efektywności energetycznej i surowcowej, ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, minimalizację odpadów i zanieczyszczeń, ochronę i odtwarzanie ekosystemów oraz wspieranie adaptacji do skutków zmian klimatu.